Aktywność fizyczna – jak zachęcić dziecko ?

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla zdrowia dzieci. Regularnie stosowana przynosi wiele korzyści takich jak – rozwój umiejętności motorycznych, społecznych i psychicznych. Oto kilka sposobów, jak zachęcić dziecko do treningu i włączyć aktywność fizyczną w codzienną rutynę:

  1. Bądź jak mama i tata

Dzieci często naśladują swoich rodziców, dlatego warto być dla nich dobrym przykładem. Pokaż swoje zaangażowanie w regularną aktywność czy to poprzez ćwiczenia, spacery czy uprawianie konkretnego sportu.. Gdy dziecko widzi, że ty sam/a jesteś aktywny/a , samo staje się bardziej skłonne do takiej aktywności

  1. Wybierz aktywność, która jest najlepsza dla Twojego dziecka dziecka

Każde dziecko ma swoje własne zainteresowania i upodobania. Staraj się znaleźć aktywność, która odpowiada jego gustowi, ponieważ zwiększasz szanse, że dziecko chwyci bakcyla. Może być jazda na rowerze, pływanie, czy sztuki walki. Daj dziecku możliwość wyboru i wspieraj je w rozwijaniu pasji do tej aktywności.

  1. Spraw, by aktywność fizyczna była zabawą

Dzieci uwielbiają zabawę, dlatego wybrana aktywność powinna spełniać to kryterium. Pamiętaj, że dla dziecka najważniejsze jest, aby czuło się dobrze i cieszyło się z aktywności fizycznej.

  1. Ustanów regularny harmonogram

Stwórz harmonogram treningów, który będzie przestrzegany, ponieważ regularność pomaga w kształtowaniu nawyku regularnej aktywności. Określ dni i godziny, w których odbywają się treningi, gdyż ustabilizowany plan pomoże dziecku w wykształceniu zwiększonej motywacji do udziału w treningach.

  1. Współpraca i partnerstwo

Zachęcaj swoje dziecko do treningu poprzez współpracę i partnerstwo, gdyż dzieci bardzo lubią działać razem z rodzicami. Możecie razem ustalać cele treningowe, planować wspólne wyjście do klubu, ponieważ wspólne trenowanie umacnia więzi rodzinne i bardzo mocno motywuje dziecko do aktywności.

  1. Pozytywne opinie

Chwal dziecko za postępy, wytrwałość i zaangażowanie, ponieważ pomagasz zbudować dziecku dużą samoocenę. Daj mu poznać, że jesteś dumnym rodzicem i doceniasz jego wysiłek, a pozytywne wsparcie będzie dodatkową motywacją dla dziecka.

  1. Różnorodność i eksploracja

Zachęcaj dziecko do eksploracji różnych form aktywności fizycznej. Wybierz aktywność, którą cechuje duża różnorodność ćwiczeń i zadań ruchowych. Zdecydowanie opóźni to znudzenie i zniechęcenie dziecka do ćwiczeń.

Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby słuchać i korzystać z możliwości dziecka. Niech aktywność fizyczna stanie się integralną częścią jego życia, co przyniesie korzyści zdrowotne i wpłynie na cały rozwój.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous article

GARDA NEWS odc. 4